Du rör dig och dansar till varierande musik med fria rörelser, utifrån din kropp och förmåga samt ditt behov. Närvaro i kroppen och andning samt olika rörelsekvalité är grunden för dansen. Det finns inget fel eller rätt och dansen passar till alla ! Dansen avslutas med en stunds avslappning och frivillig delning i cirkeln !
2 fredag kvällar i augusti 21/8 och 28/8.
Avgift 50 kr/tillfälle. Betalas med swish.
Anmälan via mail gustafssonmima@gmail eller sms 070 2788895 senast dagen innan.
Dansen sker oavsett antal deltagare.
Reservation för att dansen ställs in vid större oväder som åska och hårda vindar. Regnet förhindrar inte dansen.
Ta med dig vätska, något att ligga på, mjuka sköna kläder att röra dig och kläder efter vädret. Man väljer själv om man dansar barfota eller med skor på sig, dansbanan har använts flera år och är bra slät.
Evanemanget är alkohol och drogfri.
Vi frågor kontakta Minna, på mail eller sms.
Välkommen att landa i kroppen, släppa taget, kanske vråla ut det som som behövs och frigöra kroppens egna välgörande endorfiner. Ha med dig en stor dos av nyfikenhet och lekfullhet !
Mvh Frigörande dansinspiratörer Minna Gustafsson, Cornelia Ivarsson och Erik Lindblom. Vi alla tre är utbildade till frigörande dansinspiratör av Frigörande dansakademin.

